شهر تاریخی سیمره (درهّ ­شهر)

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
درباره فروشگاه
برای کسب نتیجه بهتر لطفا مطالب خود را در سایت جستجو کنید، با جستجو کردن به نتایج بهتری خواهید رسید. کلیه ی محصولات این سایت بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین قابل دانلود می باشند، همچنین لینک دانلود فایل نیز بلافاصله همزمان با خرید آنلاین به آدرس ایمیل شما ارسال خواهند شد.
دسته بندی موضوعی
   

شهر تاریخی سیمره (درهّ ­شهر)

عباس دولت یاری 1396/01/23 دسته بندی : مقالات 2
تعداد صفحات : 52 صفحه

پیشگفتار

ضرورت تدوین و تألیف کتاب حاضر بیشتر به دلیل تنوع منابع و دسترسی نسبتاً دشوار به منابع اصلی انجام گرفت. از آنجایی که منابع جغرافیایی طبیعی و تاریخی سیمره به دلیل گستره وسیع مطالعاتی در آثار و متون برخوردار است، دسترسی آسان و جامع پژوهشگران و علاقه­مندان به منابع مکتوب امری است تقریباًَ ناممکن. به این دلیل نگارندگان این سطور، بر آن شدند، اندکی از دشواری مسئله کاسته و با بیان مطالب مهم و کلیدی در یک کتاب، به ارتقای سطح دانش و آگاهی‌بخشی عمومی به دانشجویان، اساتید، محققان و علاقه­مندان جغرافیای طبیعی و تاریخی شهر تاریخی سیمره تلاش نماید. بدیهی است، از آنجایی‌که این کتاب تنها با هدف آموزش و بیان معرفی پيشينۀ منابع جغرافيايي تاريخي و پيشينۀ سيمره از منظر باستان­شناسی برای پژوهشگران حوزۀ (باستان­شناسی، تاریخ، معماری، جغرافیا، منابع طبیعی و ...) تدوین یافته است، بی­شک مقدمه­ای بر معرفی شهر تاریخی سیمره است و تلاش داشته است تا با بیانی ساده و روان به معرفی پیشینۀ منابع مکتوب جغرافیایی تاریخی و پيشينۀ سيمره از منظر باستان­شناسی بپردازد.

و امّا سخن همیشگی: ادعائی نیست که این کتاب بتواند پاسخگوی همۀ سؤالات علاقه­مندان باشد بلکه آرزومندیم بتواند سؤال برانگیزد و شک ایجاد کند؛ چرا که سؤال و شک مقدمۀ یقین است. پیشاپیش تمام کاستی­های آن را می­پذیریم و ضمن پوزش از تمام علاقه­مندان به تاریخ، اساتید، دانشجویان عزیز، انتقادات و پیشنهادات دلسوزانۀ آن‌ها را به دیدۀ‌ منت پذیرا هستیم. در خاتمه لازم می­دانیم از زحمات و راهنمایی­های دوستان، دانشجویان و اساتید گرانقدر که در دانشگاه­های مختلف، که همیشه با ابراز لطفشان ما را شرمسار خود کرده­اند، تقدیر و تشکر خود را نثارشان کنیم. همچنین از زحمات بی‌وقفۀ تمام مؤرخین و باستان‌شناسان نامی این مرزوبوم و تمام کسانی که مقدمات لازم را برای ایجاد این کتاب، برای ما فراهم کردند، تشکر و قدر‌دانی کنیم، از درگاه پروردگار يكتا، سلامتي و طول عمر آنان را براي خدمت هرچه بيشتر به اين سرزمين اهورائي، مسئلت داريم.

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

پیشتر زآنکه چو گردی زمیان برخیزم

عبّاس دولت­یاری

فهرست مطالب

پیشگفتار

شهر تاریخی سیمره (درهّ شهر)

چشم‌انداز تاریخی دره شهر

پيشينۀ سيمره (درهّ شهر - ماداکتو) در منابع مكتوب جغرافيايي تاريخي

پيشينۀ سيمره از منظر باستان شناسی

شهر تاریخی سیمره زادگاه و محل حکمرانی هرمزان

رویدادها و اتفاقات تاریخی در شهر سیمره در دوران اسلامی

رشد و شکوفایی شهر تاریخی سیمره در دوران اسلامی براساس بررسی های باستان‌شناختی

شهر سیمره، قصرابن هبیره یا هاشمیۀ عباسی

موقعیت جغرافیایی درهّ  شهر و محوطۀ سیمره

عامل جغرافياي طبيعي در شکل شهر سیمره

توپوگرافی و ارتفاعات مهم منطقه

رودها و منابع آبی

دشت ها

راه¬های مهم و استراتژیک منطقه درهّ شهر

دو عامل اصلی و مهم که از دیر زمان تاکنون، دشت سیمرۀ درهّ¬شهر را برای اجتماعات مستقر در غرب ایران دارای اهمیت کرده است:

کشاورزی و پوشش گیاهی درهّ شهر

جنگل

مرتع

اقلیم منطقه

خصوصيات آب وهوايي شهرستان درهّ ¬شهر

جبهه های آب‌وهوایی

منابع

file logo
خرید و دانلود | 9,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط

گزارشات
تاریخ تاسیس: 1395/10/12
افراد آنلاین:
رنک فروش کاربر:
کدهای ویژه
Powered By PnuBlog.CoM