رده‌بندی ادوار پیش از تاریخ ایران

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
درباره فروشگاه
برای کسب نتیجه بهتر لطفا مطالب خود را در سایت جستجو کنید، با جستجو کردن به نتایج بهتری خواهید رسید. کلیه ی محصولات این سایت بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین قابل دانلود می باشند، همچنین لینک دانلود فایل نیز بلافاصله همزمان با خرید آنلاین به آدرس ایمیل شما ارسال خواهند شد.
دسته بندی موضوعی
   

رده‌بندی ادوار پیش از تاریخ ایران

عباس دولت یاری 1396/01/23 دسته بندی : متفرقه 2
تعداد صفحات : 84 صفحه

مقدمه

یکی از مشکلات دانشجویان رشتة­ باستان­شناسی کمبود منابع علمی به زبان فارسی است، هرچند در برخی زمینه­ها کتاب­هایی به زبان فارسی تألیف و یا ترجمه شده است. اما به­ طور‌کلی کمبود منابع و متون فارسی در این رشته بسیار چشمگیر است. به همین خاطر نگارندگان برآن شدند که کتاب زیر را به رشتۀ تحریر درآورند. کتاب حاضر از سه فصل تشکیل شده است، فصل اول مربوط به آشنایی با قوانین باستان­شناسی، فصل دوم مربوط به انسان‌شناسی جسمانی، فصل سوم مربوط به اصطلاحات و مفاهیم باستان‌شناسی، تقسیم­بندی ادوار پیش از تاریخ ایران براساس تکنولوژی و نظریه­های عمده در ارتباط با انقلاب نوسنگی و زندگی کشاورزی و تغییرات اجتماعی در تبدیل روستای نوسنگی به شهر را مورد بحث قرار می­دهد.

ضرورت تدوین و تألیف کتاب حاضر بیشتر به دلیل تنوع منابع و دسترسی نسبتاً دشوار به منابع اصلی  انجام گرفت. از آنجایی که منابع باستان­شناسی پیش از تاریخ ایران به دلیل گسترۀ وسیع مطالعاتی و دامنۀ زمانی و جغرافیایی جهان باستان، از تنوع، پیچیدگی و رده­بندی فرهنگی براساس نحوۀ معیشت و تکنولوژی در آثار و متون برخوردار است، دسترسی آسان و جامع دانشجویان به مواد فرهنگی و منابع مکتوب امری است تقریباًَ ناممکن. به‌همین‌خاطر نگارندگان این سطور، بر آن شدند، اندکی از دشواری مسئله کاسته و با بیان مطالب مهم و کلیدی در یک کتاب، به ارتقای سطح دانش و آگاهی‌بخشی عمومی به دانشجویان، محققان و علاقه­مندان انسان­شناسی و باستان­شناسی پیش از تاریخ تلاش نمایند. بدیهی است، از آنجائیکه، این کتاب تنها با هدف آموزش و بیان رده­بندي (تقسیم­بندی، طبقه­بندی) دوران­هاي پيش از تاريخ تا دوران نوسنگی ایران به دانشجویان رشتۀباستان­شناسی در مقطع کارشناسی تدوین یافته است. در رویکرد نخست، به معرفی مجموعۀ قوانین و مقررات میراث فرهنگی پرداخته شده است. در ادامه، براساس انسان­شناسی­ جسمانی توالی ظهور انسان بر روی کرۀ‌ زمین مورد مطالعه قرار گرفته است. که در مباحث بعدی اصطلاحاتی چون دوران جمع­آوری غذا، دوران گردآوری غذا و  دوران تولید غذا  موضوعاتی هستند که احتیاج به بحث و بررسی دارند، به آن‌ها پرداخته شده است و به بررسی نظریه­ها و تحلیل­های گوناگون محققین و باستان‌شناسان در ارتباط با انقلاب نوسنگی و زندگی کشاورزی پرداخته است. بی­شک این کتاب مقدمه­ای بر پیش از تاریخ ایران و بیان اصلاحاتی چون دورۀ پارینه­سنگی، میان­سنگی، نوسنگی، جمع­آوری در پیش از تاریخ ایران است و تلاش داشته است تا با بیانی ساده و روان به توصیف رده­بندی دوران­های پیش از تاریخی ایران بپردازد.

و امّا سخن همیشگی: ادّعائی نیست که این کتاب بتواند پاسخگوی همۀ سوالات علاقه­مندان باشد بلکه آرزومندیم بتواند سؤال برانگیزد و شک ایجاد کند؛ چرا که سؤال و شک مقدمۀ یقین است. پیشاپیش تمام کاستی­های آن را می­پذیریم و ضمن پوزش از تمام علاقه­مندان به پیش از تاریخ، اساتید، دانشجویان عزیز، انتقادات و پیشنهادات دلسوزانۀ آن‌ها را به دیدۀ منت پذیرا هستیم. در خاتمه لازم می­دانیم از زحمات و راهنمایی­های دوستان، دانشجویان و اساتید گران‌قدر که در دانشگاه­های مختلف، همیشه با ابراز لطف‌شان ما را شرمسار خود کرده­اند. تقدیر کرده و تشکر خود را نثارشان کنیم. همچنین از زحمات بی‌وقفه تمام باستان‌شناسان نامی این مرز و بوم و تمام کسانی که مقدمات لازم برای ایجاد این کتاب را برای ما تهیه کردند تشکر و قدردانی‌نماییم. از درگاه پروردگار يكتا، سلامتي و طول عمر آنان را براي خدمت هرچه بيشتر به اين سرزمين اهورائي مسئلت داريم.

یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

پیشتر زآنکه چو گردی زمیان برخیزم

عبّاس دولت­یاری

فهرست مطالب

مقدمه

فصل اول: آشنایی با قوانین باستان­شناسی

آثار باستاني

آثار باستاني به 5گروه تقسيم مي­شوند:

ميراث­ فرهنگي Cultural Heritage

اموال فرهنگي (Cultural Properties)

محافظتConservation

مرمت Restoration

قوانين سال 1931 آتن

منشور بين‌المللی حفاظت و مرمت يادمان‌ها و محوطه‌ها - منشور ونيز (مه1964)

فصل دوم: انسان‌شناسی جسمانی

توالی ظهور انسان بر روی کرۀزمین

هومینید (Homoid) (انسان‌نما) تومای

هومینید (استرولوپیتکوس، Australopeticus)

همو هابلیس Homo habili

همو ارکتوس یا انسان قائم Homo Erectus

نئاندرتال (Neandertal)

انسان هوشمند هوشمند ((Homo Sapience Sapience

قدیمی‌ترین ابزارهای صوت

فصل سوم: اصطلاحات و مفاهیم باستان‌شناسی

بررسی آثار باستانی ایران - اصلاحات و مفاهیم باستان‌شناسی

تقسیم‌بندی ادوار پیش از تاریخ

تقسیم‌بندی ادوار پیش از تاریخ ایران بر اساس تکنولوژی

دوره توحش قدیم

دوره توحش میانی

دوره توحش جدید

دوره بربریت قدیم

دوره بربریت میانی

دوره بربریت جدید

دوره تمدن

در دوره پارینه‌سنگی بشر موفق به کشف دو امر مهم گردید:

تقسیم‌بندی ادوار فرهنگی زندگی انسان براساس نحوۀ زندگی (معیشت)

تقسیم‌بندی (جدید)

کالکولیتیک (مس و سنگ)

عصر پارینه‌سنگی

آیین در دورۀ پارینه‌سنگی

file logo
خرید و دانلود | 9,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط

گزارشات
تاریخ تاسیس: 1395/10/12
افراد آنلاین:
رنک فروش کاربر:
کدهای ویژه
Powered By PnuBlog.CoM