هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی

تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه میباشند و فعالیتهای این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.
درباره فروشگاه
برای کسب نتیجه بهتر لطفا مطالب خود را در سایت جستجو کنید، با جستجو کردن به نتایج بهتری خواهید رسید. کلیه ی محصولات این سایت بلافاصله بعد از پرداخت آنلاین قابل دانلود می باشند، همچنین لینک دانلود فایل نیز بلافاصله همزمان با خرید آنلاین به آدرس ایمیل شما ارسال خواهند شد.
دسته بندی موضوعی
   

هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی

عباس دولت یاری 1396/01/23 دسته بندی : متفرقه 2
تعداد صفحات : 560 صفحه

هنر منابع و ماخذ هنر اسلامی

معماری اسلامی

هنر اسلامی

باستان شناسی دوره اسلامی

این کتاب تنها باهدف آموزش و بیان هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دانشجویان رشته­های هنر (صنایع‌دستی، پژوهش هنر، معماری و شهرسازی)، الهیات، رشته­ های مرتبط با تاریخ و باستان­شناسی در مقطع کارشناسی و دکتری تدوین‌یافته است. و یکی از کاملترین منابع کنکور می باشد.

مقدمه

یکی از مشکلات دانشجویان رشتۀ باستان­شناسی دوران اسلامی و معماری کمبود منابع علمی به زبان فارسی است، هرچند در برخی زمینه­ها کتاب­هایی به زبان فارسی تألیف و یا ترجمه‌شده است؛ اما به­طور‌کلی کمبود منابع و متون فارسی در این رشته بسیار چشمگیر است. به همین خاطر نگارنده بر آن شد که کتاب زیر را به رشتۀ تحریر درآورد. کتاب حاضر از چهارده فصل تشکیل‌شده است، فصل اول مربوط به ویژگی­های معماری در دوران اسلامی ایران و جهان اسلام می­باشد، فصل دوم تا چهارم مربوط به معماری اسلامی از صدر اسلام تا دوران اسلامی، فصل پنجم روند شکل­گیری مجموعه بناهای مذهبی و غیرمذهبی، فصل ششم اوضاع شبه‌جزیره عربستان تا عصر فتوحات اسلامی، فصل هفتم سمبولیسم (معماری) در کشورهای اسلامی و معرفی اجمالی کشورهای اسلامی و فصل هشتم تا سیزدهم به معرفی هنر خط و نقاشی و صنعت فلزگری، سفالگری، نساجی، صفحه‌آرایی و کتاب‌آرایی می­پردازد. فصل چهاردهم به بررسی و معرفی منابع دوران اسلامی اختصاص داده‌شده است.

ضرورت تدوین و تألیف کتاب حاضر بیشتر به دلیل تنوع منابع و دسترسی نسبتاً دشوار به منابع اصلی انجام گرفت. ازآنجایی‌که منابع هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دلیل گستره وسیع مطالعاتی و دامنه زمانی و جغرافیایی جهان اسلام، از تنوع و پیچیدگی در آثار و متون برخوردار است، دسترسی آسان و جامع دانشجویان به مواد فرهنگی و منابع مکتوب امری است تقریباًَ ناممکن. به همین خاطر نگارندگاه این سطور، بر آن شد، اندکی از دشواری مسئله کاسته و با گردآوری مطالب مهم و کلیدی در یک کتاب، به ارتقای سطح دانش و آگاهی بخشی عمومی به دانشجویان، محققان و علاقه­مندان هنر و باستان­شناسی اسلامی تلاش نماید. بدیهی است، ازآنجایی‌که این کتاب تنها باهدف آموزش و بیان هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی به دانشجویان رشته­های هنر (صنایع‌دستی، پژوهش هنر، معماری و شهرسازی)، الهیات، رشته­ های مرتبط با تاریخ و باستان­شناسی در مقطع کارشناسی و دکتری تدوین‌یافته است. از ارائه ارجاعات درون‌متنی پرهیز شده است. به­طورکلی، نگارنده کتاب حاضر از دو رویکرد برای انتقال مفاهیم به دانشجویان عزیز استفاده نموده­اند. در رویکرد نخست، به گونه­شناسی بناها پرداخته‌شده و آثار معماری ایرانی و جهان اسلام بر اساس عملکردشان مورد ارزیابی قرارگرفته‌اند. در ادامه، بر اساس گاه‌شماری و تقسیم ادوار تاریخی و تفکیک آثار معماری برحسب دوره­های زمانی موردمطالعه و بررسی قرارگرفته‌اند. بی­شک این کتاب مقدمه­ای بر هنر منابع و مآخذ معماری اسلامی است و تلاش داشته است تا بابیانی ساده و روان به توصیف کلیات هنر و معماری دوران اسلامی ایران و جهان اسلام بپردازد.

و امّا سخن همیشگی: ادّعایی نیست که این کتاب بتواند پاسخگوی همۀ سؤالات علاقه­مندان باشد بلکه آرزومندم بتواند سؤال برانگیزد و شک ایجاد کند؛ چراکه سؤال و شک مقدمۀ یقین است. پیشاپیش تمام کاستی­های آن را می­پذیرم و ضمن پوزش از تمام علاقه­مندان به هنر و معماری دوران اسلامی، از اساتید، دانشجویان و پژوهشگران عزیز، انتقادات و پیشنهاد‌های دلسوزانۀ آن‌ها را به دیدۀ‌ منت پذیرا هستم. در خاتمه لازم می­دانم از زحمات و راهنمایی­های دوستان، دانشجویان و اساتید گران‌قدر که در دانشگاه­های مختلف، همیشه با ابراز لطفشان من را شرمسار خودکرده‌اند، تقدیر نموده و تشکر خود را نثارشان کنم. همچنین از زحمات بی‌وقفه تمام باستان‌شناسان، معماران، تاریخ­نگاران و پژوهشگران نامی این مرزوبوم و تمام کسانی که مقدمات لازم برای ایجاد این کتاب را برای من تهیه نمودند، تشکر و قدردانی می‌نمایم، از درگاه پروردگار يكتا، سلامتي و طول عمر آنان را براي خدمت هرچه بيشتر به اين سرزمين اهورائي را مسئلت دارم.

در پایان، این کتاب را تقدیم به «سبزخدا دولت­یاری»، «نازپری فرید»، «رنگینه شهری» می­نمایم و دست شما خوانندۀ گرامی را به‌عنوان دوستی جدید می­فشارم و بدین دوستی افتخار خواهم کرد.

این کتاب یکی از کاملترین منابع کنکور کارشناسی ارشد و دکترای باستان شناسی، معماری اسلامی می باشد.

     یا رب از ابر هدایت برسان بارانی

   پیش‌تر زآنکه چو گردی زمیان برخیزم

   عبّاس دولت­یاری

مؤلف کتاب

6

پیشگفتار

7

فصل اول: ویژگی­های معماری در دوران اسلامی

11

فصل دوم: معماری ایران از صدر اسلام تا عصر سلجوقیان

200

فصل سوم: معماری ایران از سلجوقیان تا پایان عصر تیمویان

216

فصل چهارم: معماری ایران از صفویان تا دوران معاصر

290

فصل پنجم: روند شکل­گیری مجموعه بناهای مذهبی و غیرمذهبی

325

فصل ششم: اوضاع شبه‌جزیره عربستان تا عصر فتوحات اسلامی

355

فصل هفتم: سمبولیسم (معماری) در کشورهای اسلامی و معرفی اجمالی کشورهای اسلامی

373

فصل هشتم: فلزکاری دوره اسلامی

405

فصل نهم: صفحه‌آرایی و کتاب‌آرایی دوره اسلامی

426

فصل دهم: سیر تحول خط در دوره اسلامی

432

فصل یازدهم: تاریخ هنر نقاشی در ایران پس از اسلام

466

فصل دوازدهم: نظری اجمالی بر تکنیک­های سفالگری در دوره اسلامی

488

فصل سیزدهم: منسوجات دوره اسلامی

503

فصل چهاردهم: منابع تاریخی دوره اسلامی

509

کتاب‌شناسی گزیده

533


file logo
خرید و دانلود | 35,000 تومان
گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط

گزارشات
تاریخ تاسیس: 1395/10/12
افراد آنلاین:
رنک فروش کاربر:
کدهای ویژه
Powered By PnuBlog.CoM